MBSR DLA PSYCHOTERAPEUTÓW

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.

Jako psycholog i psychoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem w praktyce uważności rozumiem jak przydatna może być ta umiejętność w zawodzie psychoterapeuty. Dlatego proponuję Trening Uwazności MBSR, szczególnie psychoterapeutom, którzy są w trakcie szkolenia lub na początku swojej praktyki w tym zawodzie.
  1. Zawód psychoterapeuty jest zawodem silnie związanym ze stresem. W związku z tym  umiejętności nabyte w trakcie tego kursu mogą się przydać by skutecznie sobie radzić ze stresem wynikającym z roli psychoterapeuty a także w relacjach z innymi psychoterapeutami, czy  pracownikami poradni lub szpitala w którym państwo pracujecie.
  2. Z badań nad skutecznością psychoterapii wynika, że jednym z czynników skorelowanych z sukcesem w psychoterapii jest, subiektywnie postrzegane przez klienta/pacjenta zaangażowanie psychoterapeuty.Elementem zaangażowania jest uważność terapeuty na pacjenta/klienta: na jego wygląd, zachowanie, przeżywane przez niego emocje, wypowiadane słowa, język ciała itp. W trakcie treningu uwazności MBSR uczestnik nabywa praktyczne umiejętności skupiania i kierowania uwagą.
  3. Ważnym czynnikiem budującym relację terapeutyczną jest bezwarunkowa akceptacja klienta/pacjenta przez jego psychoterapeutę. Niemożliwa jest akceptacja kogoś bez uprzedniego zaakceptowania samego siebie. W trakcie treningu  uważności MBSR  ważnym elementem nauki  jest wypracowanie u uczestnika  postawy nieoceniania i akceptacji tego wszystkiego co się z chwili na chwilę dzieje- włącznie z nauką akceptacji swojego ciała, swoich ograniczeń, myśli, emocji i wszelkiego rodzaju dystraktorów, które utrudniają skupienie.
  4. Istotnym zjawiskiem w psychoterapii jest przeniesienie, przeciwprzeniesienie i identyfikacja projekcyjna. Aby rozpoznawać te zjawiska w trakcie sesji terapeuta powinien posiadać umiejętność rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych i odróżniania ich od emocji, które niejako „pochodzą od klienta/pacjenta”. W trakcie  treningu uważności MBSR spora  część czasu przeznaczona jest na pracę nad emocjami, rozpoznawanie ich, akceptację, uważne obserwowanie i pozwalanie na swobodny przepływ emocji. Umiejętności te pozwolą psychoterapeucie na zauważanie i akceptowanie pojawiających się w nim emocji, a także na umiejętne odróżnianie tego co jest jego od tego co pochodzi z procesu psychoterapii.
  5. Istnieje wymóg by psychoterapeuta w trakcie procesu szkolenia przeszedł własną psychoterapię. Głownie ma to na celu przepracowanie przez psychoterapeutę jego trudnych doświadczeń, by nie stanowiły one blokady w pracy z klientem/pacjentem, który ma podobne doświadczenia. Oczekuje się więc od psychoterapeuty, że będzie w stanie rozpoznać swoje własne doświadczenia i wykorzystać je w konstruktywny sposób w pracy nad doświadczeniami klienta (by go lepiej rozumieć),  zamiast pozwolić by trudności terapeuty i wynikające z  nich silne emocje  odwracały jego uwagę od klienta/pacjenta.  Trening uważności MBSR pomaga w nabyciu umiejętności potrzebnych psychoterapeucie w sytuacjach opisanych w tym punkcie. Umiejętność uważności na własne stany psychiczne, emocjonalne, myśli i wrażenia z ciała oraz nastawienie pełne akceptacji dla tego co się w danym momencie dzieje, pozwolą uczestnikowi na uświadomienie sobie własnych procesów i oddzielenie ich od tego co się dzieje w relacji terapeutycznej.
  6. Umiejętność uważnego bycia w danym momencie sprzyja umiejętności empatii, bycia autentycznym oraz mentalizacji. Te trzy umiejętności są kluczowymi zasobami psychoterapeuty w jego pracy z klientami/pacjentami.
  7. Uważność również sprzyja rozwojowi refleksji, która jest bardzo potrzebną umiejętnością psychoterapeuty.
  8. Wreszcie narzędzia poznane w trakcie   treningu uważności MBSR  psychoterapeuta może proponować niektórym swoim klientom/pacjentom w trakcie pracy z nimi.

PROPOZYCJA UKŁADU TEXTU

1Nam pretium blandit mi vitae dignissim. Sed est erat, mollis a posuere eget, condimentum ut nunc. Donec enim neque, aliquet sed mattis nec, ultrices sit amet massa .

2Nam pretium blandit mi vitae dignissim. Sed est erat, mollis a posuere eget, condimentum ut nunc. Donec enim neque, aliquet sed mattis nec, ultrices sit amet massa. Maecenas non magna dui, ac commodo tortor. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse tempus porta semper. Etiam sed mi est. Nulla facilisi. Proin sodales, eros sit amet porttitor aliquet, enim ante fringilla erat, a fermentum ipsum metus ac dui. Sed imperdiet, elit eu vestibulum accumsan, tellus magna tristique enim, quis faucibus lorem felis dapibus metus. Suspendisse sagittis ante at ipsum varius ut mollis nibh placerat. Cras sagittis tincidunt elit vitae dapibus.

Louboutin

Louboutin

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Suspendisse tempus porta semper. Etiam sed mi est.